Cast

Tanya Moodie – Wiletta Mayer

Theatre includes: Hamlet (RSC); King John (The Globe); The House that will not Stand (Tricycle Theatre); Trouble in Mind; Intimate Apparel (Ustinov Studio); Fences (West End, nominated – Best Actress What’s On Stage Awards 2014); The Under Room; Chair; A Thousand Stars Explode in the Sky (Lyric Hammersmith); Catch; ACDC; Fewer Emergencies; Incomplete & Random Acts of Kindness (Royal Court); The Overwhelming; The Darker Face of Earth; The Oedipus Plays (Royal National Theatre); 66 Books (Bush Theatre); Trade; Peer Gynt; Coriolanus; Measure for Measure (Royal Shakespeare Company); Lysistrata (Arcola Theatre); A Doll’s House; Medea (West Yorkshire Playhouse); Much Ado About Nothing (Salisbury Playhouse); The Vagina Monologues (West End/UK Tour); Anything Goes (Grange Park Opera); The Prince of Homburg (RSC, Lyric Hammersmith); The Suit (dir. Peter Brook); The School for Scandal (RSC, Barbican Theatre); As You Like It (Bristol Old Vic, West Yorkshire Playhouse); The Piano Lesson (Tricycle Theatre).

Film includes: Legacy; Rabbit Fever; The Tulse Luper Suitcases; The Final Passage.

Television includes: Dicte; Common; Skins; Sherlock; Lewis; The Body Farm; Holby City; The Street; The Clinic; Casualty; Sea Of Souls; Silent Witness; Richard Is My Boyfriend; Archangel; Shane; Absolute Power; Prime Suspect 6; Promoted to Glory; In Deep; Shane; High Stakes; Always & Everyone; The Bill; Dr Willoughby; Maisie Raine; Boyz Unlimited; A Respectable Trade; Neverwhere; So Haunt Me; The Man From Auntie.

Radio includes: Poetry Please; The Amen Corner; With Great Pleasure; Small Island.

Awards include: Hamlet – Best Actress Award 2016, International Recognition Awards; The House That Will Not Stand – Outstanding Achievement In An Affiliated Theatre Nomination 2015, Olivier Awards; Intimate Apparel – Outstanding Achievement In An Affiliated Theatre Nomination 2015, Olivier Awards; and Best Actress Nomination 2014, Evening Standard Awards.

 

Andrew Alexander – Eddie

Theatre includes: High Society (the Mill at Sonning Theatre); The 39 Steps (West End); Snow White and the Seven Dwarfs (Sheffield Lyceum); Hot Mikado (Watermill Theatre) and Salad Days (UK Tour).

Television includes: McMafia; Midsomer Murders and Downton Abbey.

Film includes: The Hippopotamus; A Hundred Streets; The Monuments Men; Brash Young Turks and Gangster Kittens.

Radio includes: Peer Gynt and The Diary of Samuel Pepys.

 

Faith Alabi – Millie

Theatre includes: Funeral Flowers (Royal Court); The Rolling Stone (Orange Tree Theatre); Eclipsed (Gate Theatre).

Television includes: Cold Feet; Grantchester; Drifters; Chewing Gum; Agatha Raisin.

Film includes: My Song.

Radio includes: Girls.

Faith trained at the Guildhall School of Music and Drama.

 

Daisy Boulton – Judy Sears

Theatre includes: Present Laughter (Theatre Royal, Bath); A View from the Bridge (Touring Consortium); Shakespeare in Love (West End); The White Carnation (Finborough Theatre); Measure for Measure (Almeida Theatre).

Television includes: Yonderland.

Film includes: Kids in Love; The Exception.

 

Pip Donaghy – Henry

Theatre includes: The Lottery of Love (Orange Tree Theatre); King Lear (Theatre Royal, Northampton); Trouble in Mind (Ustinov Studio, Bath); Taken at Midnight; Taking Sides; Collaboration; Nicholas Nickleby (Chichester Festival Theatre / West End); Venice Preserv’d (The Spectator’s Guild Company); Gabriel; The Tempest; The Taming of the Shrew (Shakespeare’s Globe); Ghosts (Rose Theatre / Tour); Hamlet; Interior (Young Vic); The Consultant (Theatre 503); Pressure Drop (On Theatre / Wellcome Collection); The Master Builder (Chichester Minerva Theatre); Deep Cut (Sherman Theatre / Tour); Under the Greenwood Side (The Opera Group); A Christmas Carol (Rose Theatre); A Number (Salisbury Playhouse Studio); An Inspector Calls (Australian Tour); On Religion (Soho Theatre); Pravda (Chichester Festival Theatre / Birmingham Rep); Jackets (Theatre 503 / Young Vic); Scapin; The Government Inspector (Chichester Festival Theatre); The Lunatic Queen (Riverside Studios); 100 (Imaginary Theatre Company); The Crucible (Centreline); The Woman in Black (West End); The Clearing; The Mill on the Floss; A Doll’s House (Shared Experience); Luther; Widowers Houses; An Enemy of the People (National Theatre); Amadeus (Old Vic); Neverland; Blasted (Royal Court); An Inspector Calls (West End); Caravan (Bush Theatre); Private Lives (Manchester Royal Exchange).

Television includes: Foyle’s War; Rattigan’s Nijinsky; The Deep Blue Sea; Casualty; Holby City; Midsomer Murders; This is Personal: The Yorkshire Ripper Story; The Bill; Out of the Blue; Dalziel and Pascoe; Prime Suspect;

Radio includes: Something Understood; War and Peace; Bethlehem Tales; Ulysses: Bloomsday; An English Tragedy; Deep Cut; All the Birds of the Air; Dionysus; The Dutch Mariner; Poems by Post; 2000 Tales: The Publicist’s Tale; Fumers; A Valentine for Execution; In Praise of Progress; The Seven Fold Crown; The Oedipus Plays; Banishing Lucifer; Campion’s Guest.

 

Ncuti Gatwa – John Nevins

Theatre includes: A Midsummer Night’s Dream (Shakespeare’s Globe); 946: The Amazing Story of Adolphus Tips (Knee High Theatre); Lines (The Yard); Shakespeare in Love (West End); Romeo and Juliet (HOME).

Television includes: Bob the Servant.

Ncuti trained at the Royal Conservatoire of Scotland.

 

Geoff Leesley – Bill O’Wray

Theatre includes: Trouble in Mind (Theatre Royal Bath); An Inspector Calls (Tour); War of the Roses (Rose Theatre); The Flannelettes (King’s Head); State Red (Hampstead Theatre); Forgotten Voices (Pleasance Theatre); Much Ado About Nothing; Road (Royal Exchange Theatre); The Mill – City of Dreams (Freedom Studios); The Thunderbolt; De Monfort; Augustus Does His Bit; Major Barbara (Orange Tree Theatre); The Crucible (Regents Park); Othello (West End); Pygmalion (Peter Hall Company); Jerusalem (West Yorkshire Playhouse); The Knight of the Burning Pestle (Mercury Theatre / Young Vic); The Seagull (Mercury Theatre); Making Waves (Stephen Joseph Theatre); Much Ado About Nothing (Northern Broadsides); Albert Finney Doesn’t Live Here Anymore (Library, Manchester).

Television includes: Holby City; Doctors; New Tricks; The Escape Artist; Grandpa in my Pocket; White Heat; Law and Order UK; Eastenders; Casualty; Midsomer Murders; Wire in the Blood; Little Britain; Coronation Street; In Search of the Brontes; Peak Practice; Hetty Wainthrop Investigates; Walking on the Moon; Heartbeat; Pie in the Sky; The Liver Birds; Bergerac.

Film includes: Wimbledon; Ashes and Sand; Asylum; A Life for a Life; Wilde.

 

Jonathan Slinger – Al Manners

Theatre includes: Plastic (Theatre Royal Bath); Charlie and the Chocolate Factory; Medea (West End); Urinetown (St James Theatre / West End); Hamlet; The Tempest; The Comedy of Errors; Twelfth Night; The Homecoming; Macbeth; Richard II; Richard III; Henry VI, Part One; Henry VI, Part Two; Henry VI, Part Three; Henry V; Henry IV, Part One; Henry IV, Part Two; The American Pilot; A Midsummer Night’s Dream (RSC); Yes, Prime Minister (Chichester Festival Theatre); The Gods Weep (RSC / Hampstead Theatre); Uncle Vanya (Young Vic); Power; The Duchess of Malfi; The Coast of Utopia; Richard II; The Machine Workers (National Theatre); Bones (Newcastle Live / Hampstead Theatre); As You Like It; Dreaming (Royal Exchange); Widower’s House (National Theatre / Tour); Mother Courage (Contact Theatre); The Winter’s Tale; The Maid’s Tragedy (Shakespeare’s Globe); Romeo and Juliet; Bouncers (New Vic, Stoke); Morning and Evening (Hampstead Theatre); The Cherry Orchards (Leicester Haymarket).

Television includes: Nelson in his Own Words; Playing Ball; Doctors; The Adventures of Daniel; Vexed; Paradox; The Bill; Krod Mandoon; Hunter; Hustle; A Touch of Frost; Little Dorrit; Ladies and Gentlemen; The Genius of Beethoven; To the Ends of the Earth; Rosemary and Thyme; Midsomer Murders; Foyle’s War; Murder in Suburbia; Cold Feet; Out of Hours; Stick With Me Kid.

Film includes: The Taking; Harmony; A Knight’s Tale; Forgive and Forget; The Last September; Spring Awakening.

Radio includes: War and Peace; Bel Ami; The Duchess of Malfi; The Coram Boy; Euripides; A High Wind in Jamaica.

 

Ewart James Walters – Sheldon Forrester

Theatre includes: Sweet Bird of Youth (Chichester Festival Theatre); Hamlet; King Lear; Julius Caesar; Oroonoko; Timon of Athens; Spanish Tragedy / Cymbeline (RSC); The Crucible (Bristol Old Vic); The Hook (Theatre Royal, Northampton); Naked Soldier (Croydon Warehouse); Nation; Royal Hunt of the Sun (National Theatre); A New World; As You Like It (Shakespeare’s Globe); Cuban Revolution (Royal Court); Porgy and Bess (West End); Nathan the Wise (Hampstead Theatre); Master Harold and the Boys (Southwark Playhouse / Bristol Old Vic); Anthony and Cleopatra (Moving Theatre); Macbeth (Bridge Lane Theatre); Timon of Athens; Hamlet (Young Vic); Carmen Jones (Sheffield Crucible); Moby Dick (Royal Exchange Theatre).

Television includes: Gunpowder; Holby City; Top Boy; Sarah Jane Adventures; Class Act.

Film includes: Jane Eyre; League of Extraordinary Gentlemen.

Radio includes: Kitchen Confidential; Play for Today.